Van, akinek ez az egyszerűbb feladat és van, akinek ez túl bonyolult, inkább elméleti (leíró) dolgozatot készítene. A nem elméleti szakdolgozat lényegét a gyakorlati felhasználás ismertetése adja. Az elméleti ismereteket kell alkalmazás közben bemutatnod. Amikor ilyen dolgozatot vár az iskola, akkor különösen figyelned kell milyen témát választasz, és azt milyen cégen, eseten keresztül mutatod be.
Sokan ilyenkor elkezdenek nagy, nemzetközi cégekben gondolkodni. Hacsak nem dolgozol ilyen cégnél, jobb megoldás, ha a saját munkahelyedről vagy olyan cégről, esetről írsz, amire rálátásod van. (Például családi vállalkozás, közeli ismerősök cége)
Vegyük a változásmenedzsment területét példának. Miről egyszerűbb írni? A Coca - Cola átszervezéséről külsősként, vagy a Lóti-futi futárszolgálat beolvasztásáról, ahol dolgozol és amit belülről ismersz? Szerintem költői a kérdés.
Ahhoz, hogy jól be tud mutatni a gyakorlati alkalmazást, ismerned kell az alkalmazási folyamatokat, a cégnél használt módszereket és gyakorlatot. Márpedig azt ismered, amit használsz is. Ahová nap mint nap bejársz.
Honnan könnyebb belső információkat szerezni, amikkel dolgozhatsz? A Coca - Colától, külsősként vagy a Lóti-futi futárszolgálattól, ahol mindenkit ismersz?
Oda szeretnék kilyukadni, hogy a nem elméleti dolgozatok esetében nem lesz elég a szakkönyvek és szakcikkek átolvasása. Tovább kell lépned. Miután átolvastad a szakmai anyagokat, fel is kell dolgoznod azokat . Értékelned és elemezned kell a cégednél történő folyamatokat és a végén konklúziót is le kell vonnod. Ezt pedig úgy tudod egyszerűen megtenni, ha olyan céget jelölsz meg, amelynél nem kell küzdened az információk megszerzéséért.
Ne bonyolítsd a helyzetet! Inkább amelyik téma engedi, ott próbáld végiggondolni, hogyan tudnád feldolgozni a céged példáján keresztül. Sokkal egyszerűbb dolgod lesz, mint egy idegen cég esetében.
A változásmenedzsment példájánál maradva a jó megoldás a szakirodalom feldolgozása után, hogy a cégedtől begyűjtöd a kapcsolódó adatokat, azaz olyanokat, mint
milyen részlegeket érint a változás,
milyen sorrendben érinti ezeket a változás,
ki lesz a project felelőse,
kik dolgoznak a keze alá,
milyen logikai sorrendben következik be a változás,
milyen nehézségekre lehet számítani,
hogyan lehet ezeket elkerülni, illetve csökkenteni,
milyen adatok állnak rendelkezésre és
mely adatok hiányoznak
mi várható a változás után
hol lesz „jobb” a helyzet a cégnél
hol, mely részlegre nem lesz hatással a változás stb.
Készíthetsz interjút is, ami szintén egyszerűbb a saját munkahelyeden belül, mint idegen helyen. Arról nem is beszélve, hogy tovább növeli a gyakorlati jellegét a dolgozatodnak.
Gyakorlati jellegű szakdolgozatnál törekedj az egyszerűsítésre, az elérhető információk könnyű megszerzésére.