
Minden félévben előkerül a plágium kérdése. Mindenki úgy gondol rá és úgy kezeli a plágiumot, mintha valami sunyi kis szörnyet, mely belopózott a sorok közé. Senki sem hívta, mégis ott van. Állandó rettegést, kétséget okoz neked, aki írod éppen a szakdolgozatodat. Folyamatos ellenőrzésre késztet, amivel rengeteg időt veszítesz menet közben.
De valójában miért is van ez így? Nem kell rettegned a plágium gyanújától és az ellenőrzéssel járó időveszteségtől.
Elegendő megértened a plágium lényegét, így már a dolgozat elejétől elkerülheted azt.
Kezdjük az alapoknál. A szakdolgozatod arról szól, hogy használsz szakirodalmat és azt saját kutatással kiegészíted. Azaz a szakirodalmat átülteted a gyakorlatba. Azaz saját kutatással egészíted ki azt. Mi lehet saját kutatás? Kérdőív, interjú, megfigyelés stb.
A plágium értelemszerűen a szakirodalom feldolgozásánál kerül a képbe. Plagizálsz, ha
szó szerint veszel át szövegrészeket a szerző megjelölése nélkül
(ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy egy mondatról van szó vagy egy egész oldalról, esetleg egy egész fejezetről)
szó szerint idézel, de nem jelölöd, hogy idézetről van szó
nem mutatod meg, hogy a dolgozatodban használt irodalmak, pontosan hol jelennek meg a szövegben.
más dolgozatát másolod le.
A plágium elkerülésekor semmi másról nincs szó, mint hogy ne lopj szöveget mástól! Ez nehéz? Nem hiszem. A kérdés, hogyan tudsz úgy nem lopni, hogy más is, például a konzulens is, elhiggye neked ezt. Elhiggye neked, hogy, ahol nincs hivatkozás a dolgozatodban, az a te munkád és nem valahonnan elcsent gondolatokat írtál le.
Pontosan a következőket kell tenned, annak érdekében, hogy elkerüld a plágiumnak még a gyanúját is.
Szó szerinti idézet esetében használd az idézőjelet! Rögtön az idézet után írd be a forrást, ahonnan vetted azt a mondatot, bekezdést. Ne feledd a pontos oldalszámot se, azt is tüntesd fel. (Ne idézz túl hosszan és túl sokat! )
Könyv, folyóirat feldolgozásánál az anyag átolvasása után fogalmazd meg saját szavaiddal, saját stílusodban, amit olvastál. Ezt írd a szakdolgozatodba és hivatkozd le.
Adott könyvből, folyóiratból származó feldolgozás forrását mindenhol tüntesd fel a dolgozatban. (Minden fejezetnél, minden oldalnál, ahol csak használod azt a szakirodalmat, tüntesd fel a forrást. Nem baj, ha sokszor szerepel ugyanaz a forrás)
Amint valakinek a művéből dolgozol és az ezzel kapcsolatos első mondatot leírtad a dolgozatodba, azonnal írd mögé a hivatkozást is. Váljon rutinná ez írás közben.
Ne másolj más dolgozatából, mert nem tudod valójában, melyik irodalomból, mit dolgozott fel.
Összegezve:
Amit valaki már leírt például egy könyvben, és te elolvastad, sőt le is írtad a dolgozatodba, HIVATKOZD LE!
Ennyi az egész. Ha ezt írás közben következetesen alkalmazod, plágiummentes lesz a dolgozatod. Plágiumkereső programra sem lesz szükséged, azt garantálom.